O zwrot kosztów przewozu dzieci/uczniów do placówek oświatowych umożliwiających realizację wychowania przedszkolnego, rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki mają prawo rodzice/prawni opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością, w przypadku kiedy dowożenie i opiekę zapewniają rodzice/prawni opiekunowie.
- Zwrot kosztów przewozu uprawnionym uczniom następuje na podstawie umowy zawartej między wójtem gminy i rodzicem/prawnym opiekunem ucznia.
- Umowę zawiera się na czas określony, nie dłuższy niż okres zajęć dydaktyczno wychowawczych w danym roku szkolnym.
- Podstawą zawarcia umowy jest pozytywne rozpatrzenie wniosku o zwrot kosztów dowożenia dziecka/ucznia niepełnosprawnego do przedszkola, szkoły lub ośrodka.
Uwaga
Zgodnie z art. 39a ustawy Prawo oświatowe:
- Zwrot kosztów jednorazowego przewozu następuje w wysokości określonej według wzoru:
koszt = (a − b) ∗ c ∗ (d/100)
gdzie:- liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, szkoły podstawowej albo szkoły ponadpodstawowej, a także przewozu rodzica z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, i z powrotem,
- liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania rodzica do miejsca pracy i z powrotem, jeżeli nie wykonywałby przewozu, o którym mowa w lit. a,
- średnia cena jednostki paliwa w danej gminie właściwego dla danego pojazdu,
- średnie zużycie paliwa w jednostkach na 100 kilometrów dla danego pojazdu według danych producenta pojazdu.
- Średnią cenę jednostki paliwa w gminie określa na każdy rok szkolny rada gminy, w drodze uchwały, uwzględniając ceny jednostki paliwa w gminie.
Wymagane dokumenty
- Wniosek w sprawie indywidualnego zwrotu kosztów dowozu ucznia niepełnosprawnego i jego opiekuna do przedszkola/szkoły/ośrodka.
- Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności ucznia.
- Aktualne orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia.
- Potwierdzenie przyjęcia lub kontynuacji nauki w placówce oświatowej.
Miejsce załatwienia sprawy
Urząd Gminy Nowa Sucha – Referat Oświaty, Nowa Sucha 59A, 96-513 Nowa Sucha, pokój nr 23.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2020 r., poz. 910 ze zm.).